Őszi programok a Hétszínvirág Óvodában
2024. okt. 30.
Az állatokkal és a növényekkel ismerkedtek a kicsik
Az október az állatok és a növények alaposabb megismerésével telt a Dorogi Hétszínvirág Óvodában. Minden csoport izgalmas programokon vehetett részt, amelyekről Jászberényiné Szalkai Csilla óvodavezető írt beszámolót.
"Bővült az udvari játékpark"
Immáron harmadszor kapott a pályázatunk kedvező elbírálást a Tyco Electronics Hungary Kft civil szervezetek számára kiírt pályázatán. Ruff Lara és Simon Norbert a cég pályázatokért felelős munkatársai elmondták, hogy küldetésüknek érzik az egészségügy, illetve az oktatás támogatását. Ahogyan az előzőekben, úgy idén is az óvodánk udvari játékparkjának bővítésére fordítottuk az elnyert összeget.
Az óvodáskorú gyermekek kiegyensúlyozott fejlődésének érdekében alapvető feladatunk a mozgásfejlesztés. Ez minden egyéb fejlődés alapja. Ebben nyújt jó lehetőséget a gumitéglás esési felületen álló kötélgúla mászóka. Az eszköz átadójára 2024. október 7.-én került sor. A gyerekek boldogan vették birtokba az élvezetes játékot adó eszközt.
"Állatvédelmi témahetek"
Állatbarát Óvodaként idén harmadszor csatlakoztunk az Állatvédelmi témahetek programjaihoz, melyeket idén is nagy érdeklődés, izgatott készülődés előzött meg, és lelkes részvétel jellemzett. Két héten át igyekeztünk sok mindent felfedezni, megismerni, érzékelni, tapasztalni, megérteni az állatok világával kapcsolatban.
Óvodánk apraja, nagyja sürgött forgott, tevékenykedett, simogatott, érintett, nézegetett, hallgatózott, tanulmányozott, mesélt, alkotott, dalolt, hogy gazdag és színes élményeket átélve ne csupán az állatok iránti szeretetünk növekedjen, hanem az irányukban megmutatkozó felelősségteljes, védelmező gondolkodás – és szemléletmódunk is.
A közvetlen találkozásoknak is teret engedtünk. Nagycsoportosaink a Budapesti Állatkertet látogatták meg, a középsősök a Bíróréti Állatsimogatóban jártak, a legkisebbek számára házhoz jöttek a kis kedvencek. Természetesen minden állat érvényes egészségügyi dokumentumokkal, oltva érkezett, hogy a gyermekek és állatok jólléte egyaránt megvalósuljon.
Az Állatvédelmi „Titkos projekt” kihívást idén sem felejtettük el. Egy kis csigát alkottunk, és egy szép szív formát, melyek apró, de fontos üzenetek változatlan meggyőződésünkről:
„Hiszünk az állatvédelem-pedagógiában! A jövő állatbarátai a mai csoportszobákban nőnek fel. Az állatvédelem-pedagógia a gyermekek számára a természettel és az állatokkal való kapcsolat mélyítését jelenti. Általuk megtanulhatjuk a fenntartható és empatikus életmód alapjait, melyekre a jövőnk épülhet."
"Látogatóban a Bogaras Bácsi"
Ismeretterjesztő interaktív mese részesei lehettek a Dorogi Hétszínvirág Óvoda apróságai az "Állatvédelmi témahéthez" kapcsolódóan.
A Bogárháton csapata megmutatta, hogy az általában nem túl kedvelt rovarok milyen hasznos és elengedhetetlen munkát végeznek a környezet egyensúlyának fenntartásában.
A rovarvilág csodáit makettek és élő rovarok segítségével, sok játékkal ismerhetik meg a kicsik.
A környezettudatos nevelés szerves részeként illeszkedik Pedagógiai programunkhoz e remek bemutató!
" Én kis kertet kerteltem..."
Óvodánk környezeti nevelése eszközeként a Dorogi Égetőmű Környezetfejlesztési Közalapítvány pályázatán nyert támogatásából 4 db magaságyást vásárolt.
Az óvodakert kíváló módja a környezeti nevelésnek, hiszen a gyerekek aktívan részt vehetnek a természet megismerésében és a kertészkedés alapjainak elsajátításában. A gyerekek saját kezükkel tulipán hagymát, fokhagymát, zellert, télálló salátamagot ültettek.
Az őszi ültetés izgalmas várakozást teremt, hogy amikor a tulipánok tavasszal kibontják virágaikat, a zöldségek kibújnak a földből, a gyerekek megláthatják saját munkájuk eredményét.
A tulipánültetés nemcsak esztétikai élményt nyújt, hanem a gyerekek környezettudatos gondolkodásának fejlesztésében is fontos szerepet játszik.
"Madár sétány a Dorogi Hétszínvirág Óvodában"
A Dorogi Hétszínvirág Óvoda hatalmas kerttel rendelkezik, melyben számos madár fészkel, illetve keres menedéket. Madárbarát és állatbarát óvodaként elhatároztuk, hogy közelebb hozzuk a gyerekekhez a kerti élővilágot, ezért október közepén egy madár tanösvény létrehozásával ismertettük meg óvodásainkkal a kisállatokkal és a természettel való törődés fontosságát.
Az óvó nénik szorgos kezei nyomán az óvodakert fáira felkerültek madarak- széncinege, meggyvágó, vörösbegy, tengelic, csuszka -, valamint kisállatok - mókus, sün, denevér -festett képei, oduk, madáretetők.
Az óvodásokkal fától-fáig sétálva, az élménypedagógia eszközeivel ismertettük meg a kerti kis állatok téli védelmének, s a róluk történő gondoskodásnak fontosságát.
A tanösvény állomásain szervezett foglalkozások, játékok nagyszerű lehetőséget adtak arra, hogy a gyerekek megtanulják, hogyan segíthetnek a természetben élő állatoknak a nehezebb időszakban.
A madár sétány az óvoda környezeti nevelési tevékenységének szerves részeként segít abban, hogy már a legkisebbekben is kialakulhasson a tudatosabb környezetbarát szemlélet.
"Családi Tökfaragó délután"
Óvodánk ismét egy szívmelengető, őszies hangulatú családi délutánnak adott otthont. Az eseményre szülők, nagyszülők és testvérek nagy lelkesedéssel érkeztek, hogy elkészítsék saját, egyedi töklámpásukat.
A faragás során minden csoportban vidám beszélgetés és nevetés töltötte meg a termet, miközben előkerültek a különféle ötletek, formák és díszítések. Volt, akik mosolygós arcokat, míg mások vicces figurákat faragtak a tökökre.
Miután minden töklámpás elkészült az összes résztvevő együtt indult el a közeli parkba, hogy egy közös sétával tegyék emlékezetessé a délutánt. Ez a családi délután nem csak a szórakozásról, hanem a közös élményszerzésről és az ősz szépségeinek felfedezéséről is szólt.
Ez az eseményünk ismét bebizonyította, hogy az óvodánk egy igazi közösség, amelyben mindenki jól érezheti magát - kicsi és nagyok egyaránt!