Vastapssal, felállva ünnepelték a jubiláló zenekart
Péntek este zsúfolásig megtelt a Dorogi József Attila Művelődési Ház színházterme, hiszen a 135 éves Dorogi Bányász Zenekar tartotta jubileumi koncertjét, amelyet izgatottan vártak a jelenlévők. Pontban 18 órakor elhalványultak a fények és az est házigazdája és a zenekar harsonása Major Csaba lépett a mikrofonhoz. Köszöntő beszédében elmondta, hogy a repertoár kialakításában igyekeztek a sokszínűséget szem előtt tartani, hiszen a zenekar történetének bemutatásán kívül filmzene, induló, komolyzenei átiratok és egyéb nagyszerű dallamok csendültek fel. Az est a Leányvári Német Nemzetiségi Tánccsoport produkciójával folytatódott, akik egy rövid műsorral köszöntötték a zenekart.
A program folyamán felidézték a zenekar eddigi történetét. Az időutazás során megtudhattuk többek között, hogy Schmidt Sándor már a kezdetekkor nagyvonalúan támogatta a zenekart. Presztízskérdést csinált abból, hogy a Dorogi bányavidéknek legyen a legjobb zenekara az országban és ezért neves zenészeket szerződtetett, zeneműveket rendelt. Ebben az időben született meg az akkori karmester, Gáldi Ferenc tollából a Fekete Gyémántok induló. Ez a mű azóta az ország elsőszámú bányász indulójává vált, hazánk összes fúvószenekarának kottatárában megtalálható ez az eredetileg a Dorogi Bányász Zenekarnak írt induló. A következő aranykora a zenekarnak a ‘60-as években jött el. A Bányatrösztnek szintén fontos volt az ütőképes fúvószenekar fenntartása, így rengeteg anyagi támogatást nyújtottak és egy több, mint 60 fős zenekarral biztosították a városi és bányászati rendezvények jó hangulatát és járták az országot. A ‘70-es évektől külföldi megmérettetésekre is lehetőség nyílt és Nyugat-Németországban még az első helyet is sikerült elnyerni, kiváló minősítéssel.
A ‘90-es években a bánya forráshiány miatt sajnos levette a kezét az együttesről, ami magában hordozta a megszűnés veszélyét is, de végül hagyományőrző egyesület formájában folytatták a munkát a tagok.
Az est folyamán három karmester is a színpadra lépett, hiszen a Fekete Gyémántok indulót Zagyi István vezényelte, aki csaknem 30 éven keresztül állt a zenekar élén. De itt debütált Páva Erik, aki zenei tanulmányai mellett karmesterként is képzi magát és ez volt az első alkalom, hogy kiállt a zenekar elé. A program további részében pedig Hoós Sándor vezényelt, aki 2016 óta áll a zenekar élén. Személyében egy kiváló művészeti vezető csatlakozott a társasághoz, akinek egyéniségével és sok-sok új kottaanyagával sikerült új színt hozni a csapat életébe.
A program során megemlékeztek azokról a zenésztársaikról, akik már az égi zenekarban játszanak, őket a műsor ideje alatt egy égő gyertya szimbolizálta, de köszöntötték a jubiláló zenésztársakat is. Bohner Antal 60 éve, Szívós László 45 éve aktív tagja a Dorogi Bányász Zenekarnak, nekik Jurásek Tivadar, a zenekar elnöke emlékplakettet adott át eme jeles alkalomból.
Zárásként köszöntötte a zenekart Dr. Tittmann János, Dorog város polgármestere, Borsó Tibor, a Komárom-Esztergom Vármegyei Önkormányzat alelnöke, Erős Gábor, térségünk országgyűlési képviselője, a környékbeli (a táti, a csolnoki és a sárisápi) fúvószenekarok vezetői , a Dorogi Bányász Szakszervezet Nyugdíjas Alapszervezete, a Dorogi Szlovák Önkormányzat és a meghívott leányvári tánccsoport is.
A közel kétórás változatos műsor végén a közönség vastapssal, felállva ünnepelte a 135. éves Dorogi Bányász Zenekar tagjait, méltón lezárva ezt a szép ünnepséget.
(fotók: G&G Foto Studio)