Karácsonyi kívánságok
Történelmi korszakok hosszú, egymást követő sorában a karácsonyra és az új esztendőre való felkészülés időszakában jó kívánságokat fogalmazunk meg egymás számára.
Így van ez ma is.
A mi korunkban.
Korunkat sokan az információ korának nevezik.
A valóság ezzel szemben az, hogy korunk inkább az információval visszaélők kora.
Szokás a hekkerek korának is nevezni.
A számítógépes világ kezdeti időszakában hekkernek nevezték a kimagasló tudással rendelkező szakembereket. Ma inkább számítástechnika által behálózott terünk kalózaira, vandáljaira, szélhámosaira és bűnözőire alkalmazzuk a kifejezést.
A hekkereknek egyre több fajtáját ismerhettük meg. Behatolnak bankok, állami rendszerek hálózatába. Csalnak, zsarolnak, választásokat befolyásolnak.
De megismerhettük a hekkerek másik nagy csoportját is. Azokat, akik saját magukat hekkelik meg azzal, hogy önmagukról a valóságtól eltérő információkat terjesztenek és cserében a valóságtól eltérő információkat fogadnak be. Mindezt a valóságtól nagy mértékben különböző virtuális térben teszik. Tehetik azért, mert ebben a térben minden lehetséges és ellenőrizetlenül és büntetlenül lehet hamis és megtévesztő.
A jelenség nem újkeletű. 80 évvel ezelőtt a Szent István-Társulat 1944. évi közgyűlésén, a püspöki kar tagjainak és előkelő világi közönségnek jelenlétében Serédi Jusztinián bíboros hercegprímás mondott nagy beszédet a hazugan ferdített valóságról : „… korunkat méltán a hazugság és a rágalmazás korának lehetne nevezni… Hányszor jelennek meg a sajtóban is rágalmazó cikkek mindenfelé, de a helyreigazítás vagy teljesen lehetetlen, vagy ha lehetséges is, rendszerint nem jut el mindenhova, ahova a rágalom eljutott…”
Annyira érvényes kijelentés, mintha nem lenne különbség a korabeli és a jelen közeg között.
Pedig van ! Ma már az ellenőrizetlenül és büntetlenül tákolt hamis és megtévesztő látszat valóságot tömegek táplálják és fogyasztják. Talán, mert megkíméli őket a valósággal való találkozás kellemetlenségeitől.
Pedig a valóság ott lapul a virtuális, a látszat kép mögött. És ennek a valóságnak korunkban egyre erőteljesebb tulajdonsága az erőszak térnyerése.
Háborúk, terror az ádventi vásáron, erőszak családon belül, családon kívül, gyermekintézmények kapujában.
Mindezekre tekintettel kívánjunk egymásnak karácsonyra és a jövőre kevesebb valóság hamisítót, kevesebb erőszakot.
Kívánjunk egymásnak olyan valóságot, ahol tisztelhetjük, szerethetjük egymást, olyan valóságot, melyben osztozunk értékekben és örömökben, hogy senkinek se kelljen virtuális térbe menekülnie.
Dr. Tittmann János
Dorog város polgármestere