Rendőrségi felhívás: figyeljünk gyermekeinkre internezetés közben is!
Közügy
2017. jún. 16.

Rendőrségi felhívás: figyeljünk gyermekeinkre internezetés közben is!

A Rendőrség Egy hónap - egy téma elnevezésű kampánya során ezúttal a biztonságos internethasználatra hívja fel a figyelmünket. A nyári szünetben még több veszéllyel kell szembenézniük a dikoknak, hiszen a szabadidőben sokszor az interneten barangolnak a fiatalok. Jó, ha tisztában vannak a szülők, mire kell figyelniük.
Íme néhány példa:
Az online megfélemlítés (online bullying) során a célszemély sorozatosan és hosszabb ideig fennálló szándékos sérelem okozás áldozatává válik az interneten vagy mobiltelefonon keresztül. Ennek célja a célszemély fenyegetése, nevetségessé tétele, kiközösítése, lejáratása, negatív színben feltüntetése. Az online és az offline világban előforduló megfélemlítés között átfedés van: általában azokat zaklatják az interneten, akiket az iskolában is piszkálnak, bántalmaznak.

Tanítsa meg gyermekének az alábbi szabályokat:
Minél kevesebb információ érhető el róla az interneten, annál kevesebbet lehet felhasználni zaklatásra.
Csak olyan képet, videót készítsen, amit megmutatna szüleinek, tanárainak és az utcájukban lakóknak! Soha nem lehet biztos abban, hogy ők nem látják majd.
Csak azokat jelölje vissza ismerősnek, akiket tényleg ismer!
Korlátozza, hogy ki léphet vele kapcsolatba, ki láthatja a közzétett bejegyzéseit!
Beszélgessen rendszeresen gyermekével!


A grooming angol kifejezés, arra a jelenségre használják, amikor egy felnőtt az interneten keresztül alakít ki kapcsolatot egy gyermekkel, azzal a céllal, hogy szexuális kapcsolatra vegye rá és szexuálisan kihasználja. Az elkövetők legtöbbször úgy cserkészik be a gyerekeket, hogy barátságot vagy szerelmet színlelnek, azért, hogy a fiatal érzelmileg elkezdjen kötődni hozzájuk.

Legyen nyitott a gyermeke irányába!
Tudatosítsa benne, hogy megbízhat Önben és számíthat a segítségére!
Beszélgessen vele az online tér veszélyeiről és az ottani biztonsági szabályokról!
Hívja rá fel a figyelmét, hogy az interneten bárki mondhatja magát bárkinek.
Akit személyesen nem ismerünk az idegen, még ha az interneten rendszeresen beszélgetünk is vele.
Tanítsa meg gyermekének, hogy ne tegyen közzé és ne osszon meg mással kihívó képet, idegennel pedig semmilyen személyes információt (adatot, képet, stb.)
Ha találkozni akar valakivel, akit online ismert meg, mindig szóljon előtte Önnek, és csak az Ön engedélyével és jelenlétében találkozzanak!
A fentiek alól nincsenek kivételek!