Menő Menza: egészséges ételek, kreatív foglalkozások a Zrínyiben
2018. szept. 17.

Sikeresen pályázott a Menő menzák az iskolákban - Egészséges étkezést és életstílust népszerűsítő programokra a Zrínyi iskola Tehetség el nem vész Közművelődési-oktatási Alapítványa, a Kincstári Szervezet támogatásával.
A mintegy 20 millió forintos pályázatról Sitku Pál, a Dorogi Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű és Sportiskolai Általános Iskola intézményvezetője tájékoztatta a projektnyitó eseményen szeptember 14-én a zrnyyis tanulókat: - A program eredményeként a Zrínyi iskolában egészséges életmód támogató témanapok, infrastrukturális beruházás valósulhat meg, amelynek köszönhetően a Katona házban lévő bemutató konyha megújulhat. A 2018 szeptemberében induló két éven keresztül tartó program során a gyerekek, szüleik, a pedagógusok és a közétkeztetésben dolgozó szakemberek az egészséges táplálkozással kapcsolatos ismeretekről, az ételek tápanyagtartalmáról, minta receptekről, konyhai higiénés ismeretekről hallhatnak. A Zrínyi iskola 3., 4., 5. és a 6. osztályos tanulói (103 diák), és környezetük (családjaik) az egészségkultúra-fejlesztése során megismerhetik a vitaminforrásokat, az egészséges ételek vásárlásának szempontjait, a fűszernövények jótékony élettani hatásait, az élelmiszer- és a személyi higiénia fontosságát, a táplálkozási eredetű betegségek megelőzésével, a már kialakult ilyen jellegű betegségek kezelésével kapcsolatos tudnivalókat.
A gyerekek egészséges finomságokat (avokádókrémes, diós-sajtkrémes falatok, zabkeksz, joghurt stb.) kóstolhattak, majd kreatív foglalkozásokat tartottak nekik az udvaron.

IMG_6986.JPG

Hartmann Gabriella dietetikus a gyerekeknek az egészséges ételekről a megfelelő napi folyadékmennyiségről beszélt:
- A tanulók játékos módon, témanapokon (főzőnapok) fejleszthetik egészségtudatosságukat.

Az iskola épületeiben több helyen ivókutakat létesítenek. Az iskola főépületének mindhárom szintjére, illetve az udvarra is telepítenek egyet-egyet. Az iskola tankonyhájába eszközöket (hűtő, gázüzemű grillsütő, étkezőasztalok, evőeszközük) szereznek be, miután a tankerület felújíttatja (csempézi, kifesti) a régi Katona házként ismert épület konyhai részét.
A projekt keretében két éven keresztül szakképzett dietetikus - Hartmann Gabriella - segíti majd a programot. Felmérik az érintett tanulók mindennapos táplálkozási szokásait. A játékos példákon megismerendő egészségtudatosság a tervek szerint hozzájárul majd a gyerekek táplálkozási szokásainak változásához.
A főzőnapon mesterszakács avatja majd be az érdeklődőket az egészséges ételek elkészítésének rejtelmeibe.
A gyerekek a pályázatnak köszönhetően élménypedagógiai módszerekkel megtanulják, hogyan válhatnak egészséges gyermekké, majd felnőtté.