A katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény (a továbbiakban: Kat.) IV. fejezetének 25. § (1) bekezdés alapján, Üzemeltető a veszélyes tevékenységét az iparbiztonsági hatóság katasztrófavédelmi engedélyével végzi. A bekövetkezett üzemzavar kivizsgálása céljából a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 219/2011. (X. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 14. §. (3) bekezdés alapján hivatalból az iparbiztonsági hatóság ellenőrzést tartott. Az ellenőrzés során megállapítást nyert, hogy a telephelyen a C1 göngyölegtároló létesítményben veszélyes anyaggal kapcsolatos tűz következett be. Az ellenőrzésről Hatóságom 36100/20200507/2020.ált. számon káreseti és 36100/809/2020.ált. iktatószámon iparbiztonsági hatósági ellenőrzési jegyzőkönyvet vett fel.
A jegyzőkönyvben foglaltak alapján hatóságom a bekövetkezett eseményt veszélyes anyagokkal kapcsolatos üzemzavarnak minősítette.
Az üzemzavarról Üzemeltető a Rendelet 30. § (1) bekezdése alapján írásbeli adatszolgáltatást nyújtott be hatóságom részére.
A R. 30. § (3) bekezdés alapján: „A hatóság az üzemeltetőtől kapott adatszolgáltatás kézhezvételét követően a veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemben, vagy a küszöbérték alatti üzemben bekövetkezett veszélyes anyagokkal kapcsolatos üzemzavarról - annak egy másolati példánya megküldésével - a veszélyeztetett település polgármesterét" tájékoztatja.
Tájékoztatom, hogy a Katasztrófavédelmi Mobil Labor (a továbbiakban: ERŐD KML) káreseménnyel összefüggő intézkedései az alábbiak voltak:
- Kiérkezést követően felvette a kapcsolatot a tűzoltásvezetővel;
- A tűzoltásvezető meghatározta a telephelyen kívüli veszélyes anyag koncentrációjának mérését, a lakossági intézkedések szükségességének meghatározása céljából.
- ERŐD KML mikro-meteorológiai műszer használata mellett a szélirány figyelembevételével Dorog és Esztergom-kertváros területén folyamatos méréseket végzett. A KML a településeken összesen 5 helyszínen végzett pontméréseket, ahol veszélyes anyag egészségre veszélyes koncentrációját nem mutatta ki.
- A mikro-meteorológiai műszer folyamatos mérés mellett a H2S szenzora 0,9 ppm (határérték: 5 ppm), a HF szenzora 0,1 ppm (határérték: 1,8 ppm) értéket jelzett.
- ERŐD KML jelentést tett a tűzoltásvezető részére, hogy egészségre veszélyes koncentrációt nem mutattak a műszerek
- Visszatértek a Sarpi Dorog Kft. területére, az eseménnyel kapcsolatos káreseti helyszíni szemle jegyzőkönyv felvételére.